Domazávání řetězů

Zeptali jsme se Thomase Wagnera, našeho dlouholetého jednatele a experta na řetězy, proč je domazávání řetězů důležité. „Správně, odborně a pravidelně mazat řetězy je velmi důležité pro to, aby měly řetězy a řetězová kola co nejdelší životnost,“ říká Thomas Wagner. „Navíc má neodborné mazání řetězů negativní vliv na odběr proudu hnacího motoru a tím i spotřebu proudu a náklady na energie, jakož i hlučnost.“

Navíc vám může poradit, na co musíte dbát při mazání řetězů:

1. Mazání provádějte pravidelně a odborným způsobem (žádné nadměrné mazání, ale ani nedostatečné mazání)

2. Mazání provádějte v nenapnuté části řetězu – jestliže na řetěz působí tah, mazací olej do něj nemůže proniknout

3. Těžký olej, hydraulický olej nebo tuky jsou jako mazivo pro řetězy nevhodné

4. Nemíchejte maziva různých výrobců a dbejte na to, aby použité mazivo bylo kompatibilní s prvním mazivem. Navíc by maziva neměla obsahovat žádné ředidlo, které se po namazání rychle vypaří a vytvoří mazací film, který má příliš vysokou viskozitu a je tuhý.

5. Dávejte pozor na viskozitu maziva. Musí si za provozu a za všech teplot okolního prostředí zachovat dostatečně nízkou viskozitu a dobré mazací a vzlínací vlastnosti, aby mazivo proniklo do kloubu řetězu a mohlo se usadit v mazacích místech. Ideální viskozita činí 46 až 220 ISO VG při +40 °C, popř. SAE20 až SAE50.

6. V prašném prostředí (piliny, cementový prach, papírový prach atd.) nedoporučujeme používat hodně přilnavá maziva, protože ta mají sklon se částicemi prachu spojovat a vytvářet tak „brusné pasty“. Mazací místa se zalepí a do kloubu řetězu již nemůže proniknout žádné mazivo.

Thomas Wagner je příznivcem automatického systému mazání řetězů od firmy RotaLube® – ví, jaké je optimální množství maziva ve správný čas!

Cenné praktické tipy pro mazání řetězů

Správné mazání válečkových řetězů

Běžné chyby mazání řetězu